Zamykanie naczynek na nogach – kiedy warto zdecydować się na zabieg?
Problem niewydolności żylnej i rozszerzonych naczynek to coś, z czym boryka się wielu dorosłych. Chociaż nieestetyczny wygląd „pajączków” na nogach jest kwestią wizualną, poszerzone żyły mogą nieść ze sobą dalsze konsekwencje. W obrębie skóry każdego z nas znajduje się sieć drobnych naczyń krwionośnych. Ich głównym zadaniem jest transport krwi z najdalszych zakątków ciała w kierunku serca. Czasami jednak w spływie krwi pojawiają się zaburzenia. Wówczas krew zaczyna się gromadzić w dolnych partiach nóg, zwiększając ciśnienie na ściany żył. Te ulegają rozszerzeniu i stają się widoczne jako sine lub fioletowe „wężyki” pod skórą.
Pierwsze stadium niewydolności żylnej nie musi oznaczać wizyty u specjalisty. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zaniedbanie problemu może doprowadzić do znacznie poważniejszych dolegliwości. Warto więc dokładnie poznać przyczyny i objawy choroby oraz zasięgnąć porady lekarza.
Przyczyny powstawania żylaków
Niewydolność żylna nie wynika z jednego czynnika. Ryzyko rozwoju choroby zwiększa się w przypadku:
– Nadwagi lub otyłości – dodatkowa masa ciała obciąża naczynia krwionośne nóg, zwiększając ryzyko powstania żylaków.
– Ciąż – wzrost poziomu hormonów i dodatnia masa w czasie ciąży sprzyjają tworzeniu się żylaków.
– Wstrząsów i urazów – urazy mechaniczne mogą uszkadzać strukturę żył.
– Stanu zapalnego – proces zapalny zmieniający strukturę ściany żylnej.
– Czynników genetycznych – niektórzy są bardziej predysponowani do rozwoju choroby.
– Siedzącego trybu życia – brak aktywności fizycznej upośledza krążenie krwi.
Zapobieganie rozwojowi niewydolności żylnej jest możliwe dzięki zmianie stylu życia. Unikanie długotrwałego siedzenia, aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej masy ciała czy stosowanie specjalnych pończoch uciskowych mogą spowolnić postęp choroby. W początkowym stadium niewydolność żylna nie sprawia większych dolegliwości. Jednak nieleczona, z upływem czasu może prowadzić do groźnych powikłań.
Objawy, które powinny wzbudzić czujność
Lekceważenie widocznych na nodze „pajączków” jest dość powszechne. Tymczasem rozszerzone żyłki mogą być pierwszym objawem niewydolności żylnej. Należy zachować czujność, jeśli u siebie zauważysz:
– Opuchliznę oraz zmęczenie i uczucie ciężkości nóg
– Kurcze lub drętwienie łydek i stóp
– Swędzenie, pieczenie lub kłucie pod skórą
– Siniaki lub zgrubienia na podudziach i łydkach
– Ciemne przebarwienia skóry w obrębie kostki
Ignorowanie tych symptomów może doprowadzić do poważnych, nierzadko bolesnych powikłań. Niewydolność żylna ułatwia gromadzenie się krwi w obrębie żył, zwiększając ryzyko powstania zakrzepów. Gdy dochodzi do zablokowania odpływu krwi, może dojść do groźnego stanu zapalnego lub martwicy tkanek.
Kolejne stadium zaawansowania choroby to żylaki – duże, masywne uwypuklenia na goleniach i udach. Powiększające się żylaki są nie tylko problemem estetycznym, ale również zagrażają dalszym powikłaniom. Mogą prowadzić do obrzęków, przyczyniać się do powstawania owrzodzeń na stopach, a w końcu doprowadzić do stanu przedzawałowego.
Jak widać, zaniedbanie wczesnych objawów niewydolności żylnej może prowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z ryzykiem dla życia. Dlatego rozszerzone żyłki i inne oznaki problemu z krążeniem krwi w nogach nie powinny być lekceważone.Warto zasięgnąć opinii specjalisty, który wykona szczegółową diagnozę metodami obrazowymi. W zależności od stadium zaawansowania choroby oraz preferencji pacjenta lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie.
Leczenie nieinwazyjne czy zabiegowe?
O ile w początkowym stadium niewydolności żylnej lekarz zaleci stosowanie pończoch uciskowych i zmodyfikowanie trybu życia, o tyle na późniejszym etapie leczenie zachowawcze może być niewystarczające. Jesli na naogach pojawiły się pajączki, warto zdecydować się mna laserowe zamykanie naczynek na nogach. Zabieg polega na precyzyjnym naświetlaniu zmienionych naczyń wiązką lasera, co powoduje ich obkurczenie i stopniowe zanikanie. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej długości fali, laser działa selektywnie na hemoglobinę w naczyniach, nie uszkadzając przy tym otaczających tkanek. Procedura jest szybka, zwykle nie wymaga znieczulenia i nie wiąże się z długim okresem rekonwalescencji
.W przypadku pojawienia się żylaków lekarz może wówczas zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu. Do najpopularniejszych obecnie metod zaliczają się:
Skleroterpia – w trakcie zabiegu do wnętrza żylaków lekarz podaje substancję drażniącą, której zadaniem jest wywołanie stanu zapalnego prowadzącego do zamknięcia i stopniowego zaniku żylaków.
Leczenie skleroterapią jest skuteczne i stosunkowo tanie, jednak może przyczynić się do wystąpienia efektów ubocznych. U niektórych pacjentów dochodzi np. do powstania zmian zapalnych, zaczerwienień czy krwiaków. Zabieg jest bolesny i może wymagać odstawienia niektórych leków na kilka dni przed zabiegiem.
Zamknięcie żylaków od wewnątrz (ablacja) – to jedna z metod małoinwazyjnych polegająca na zamknięciu światła żylaka za pomocą promieniowania lasera lub energii o częstotliwości radiowej.
Jest to zabieg bezpieczny i skuteczny, którego efektem jest zmniejszenie dolegliwości i mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku usunięcia chirurgicznego. Ablacja pozwala na trwałe pozbycie się żylaków z mniejszym ryzykiem krwawienia czy powikłań.
Jednak i ta metoda nie jest pozbawiona wad – zabieg jest dość kosztowny, wymaga znieczulenia pacjenta oraz nierzadko towarzyszy mu krótkotrwały ból czy obrzęk w miejscu interwencji.
Chirurgiczne usunięcie żylaków (strippingu) to zabieg polegający na ich całkowitym usunięciu. Jest metodą skuteczną, jednak ze względu na ingerencję chirurgiczną wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Pacjent musi liczyć się z krwiakami, zwiększonym ryzykiem zakrzepicy, zwężeniem światła naczyń limfatycznych czy długotrwałym gojeniem się ran. Regeneracja po zabiegu strippingu trwa zwykle dłużej niż w przypadku innych metod, nie wspominając o bólu czy obrzękach pooperacyjnych.
Oczyszczenie pola zabiegowego z resztek żylaków oraz likwidowanie niewielkich naczyniek nierzadko wymaga jeszcze podjęcia leczenia uzupełniającego.
W doborze właściwego sposobu leczenia kluczowa jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem. Ten, mając na uwadze całościową sytuację zdrowotną pacjenta oraz jego preferencje, dobierze najbardziej optymalną metodę zwalczania żylaków.
Jak przebiega leczenie pajączków i żylaków?
Większość zabiegów zamykania naczynek bądź usuwania żylaków przeprowadzana jest ambulatoryjnie. Zabiegi odbywają się w znieczuleniu miejscowym lub podczas krótkotrwałej sedacji, aby uniknąć bólu w czasie operacji. Kluczowe dla powodzenia zabiegu jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Przed planowanym zabiegiem lekarz zleci szereg badań i zażąda stosowania się do określonych wytycznych. Może zaistnieć potrzeba odstawienia niektórych leków, zlikwidowania lub zminimalizowania używek czy pozostawania na czczo przed zabiegiem. Niezbędne będzie ogolenie nóg dla ułatwienia dostępu do żylaków. Niekiedy zalecane jest również zastosowanie opatrunku uciskowego lub podawanie leków rozrzedzających krew. Sam zabieg zamykający/usuwający żyłę nie trwa zwykle długo – w zależności od wielkości zmian zajmuje od kilkunastu minut do godziny. Po zabiegu pacjent może przez jakiś czas odczuwać obrzęk lub ból w okolicach poddanej leczeniu nogi. Zazwyczaj jednak dolegliwości te są łagodne i mijają po podaniu środków przeciwbólowych.
Zwykle konieczne jest unieruchomienie kończyny na dzień lub dwa, a także zapewnienie odpoczynku pacjentowi. Może się zdarzyć, że lekarz zaleci chodzenie w specjalistycznych pończochach uciskowych czy też stosowanie maści przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych. Szczególnej uwagi wymaga proces gojenia po zabiegu chirurgicznym. Wówczas lekarz będzie zlecał cotygodniowe wizyty kontrolne oraz nakładać nowe opatrunki na ranę.
Czas zregenerować krążenie!
Chociaż poszerzone żyłki uważane są czasem za jedynie defekt kosmetyczny, nie wolno bagatelizować tego problemu. Dla zdrowia całego układu krwionośnego istotne jest zlikwidowanie żylaków na początkowym etapie.
Zabiegi zamykania naczynek lub usuwania żylaków są obecnie bardzo bezpieczne i efektywne. We właściwy sposób przygotowane i wykonane, pozwalają na trwałe wyeliminowanie uporczywego problemu niewydolności żylnej. Doświadczony specjalista pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia, uwzględniając przy tym wszelkie preferencje oraz szczególną sytuację pacjenta. Zabieg, który przeprowadzony zostanie profesjonalnie, daje szansę na skuteczne pozbycie się żylaków, a także poprawę krążenia krwi i komfortu życia.